Границите на ДОБРИЯ ВКУС – списание Amica
Кога естетичната дерматология минава границите на естетиката?
Миналата година ходих на Fashion Week в Милано. Направи ми добро впечатление, че манекенките се поддържат разумно, интелигентно и премерено. За мен последните три думи са отговорът въпроса, свързан с границите на естетиката. Голяма опасност е, когато непрекъснато правим експерименти с всичко ново, за което чуем. Съществено е дерматологът, който се грижи за красотата ни, да владее тънкото изкуство на естетиката. Ние не сме я измислили, защото от античността до днес нещата не са се променили. Ключът е и в усета. Виждаш едно лице анатомично и си представяш каква е костната му структура, за да възстановиш максимално обема на лицето. Ако става дума за филър, необходимо е умерено количество, сложено на точното място. Още Франсоа Рабле, който е бил и лекар, е казал, че „човек сам пише цената на етикета си“. Всъщност всеки от нас сам определя как ще изглежда.
Като че ли в момента има едно внушаване, че колкото по-рано почнем с употребата на филъри и ботокс, толкова по-добре ще предпазим кожата от остаряване. Мит ли е, или е истина?
За клиентки на възраст между 20 и 25 години препоръчвам мощно хидратиране на кожата и пилинг. След 30-годишна възраст се прилагат процедури за стимулиране на производство на колаген, защото знаем, че той намалява с възрастта. При наличие на силна експресия на лицето и тънка кожа може да се опита лека корекция с филър, но след 35-годишна възраст. След тези години всяка следваща стъпка зависи от начина, по който сме се грижили за кожата. Препоръчвам мезотерапии за справяне с леки несъвършенства и
процедури, които да подобрят текстурата на кожата След 40-годишна възраст трябва да се погрижим зa обемите. Важно е да не прекаляваме с количествотo филър, защото си личи. Горещо препоръчвам лазерните процедури и тези с радиочестоти. Моят фаворит са иновативните апаратури на Alma Lasers. Ефективни са, можете да ги направите в обедната почивка и да не ви личи. Те са невероятни инструменти, стига да познаваме кожата в дълбочина и да знаем как да ги прилагаме. Грешно е мнението, че е достатъчно да натиснем едно или две копчета и работата е свършена. Години наред съм трупала опит, работейки с лазери. Тези знания ми помогнаха да създам собствен начин за моделиране на лице. Разбрах, че няма един модел на работа, защото трябва да се съобразяваш с кожата, нейните реакции, костната система, излъчването и др.